Navigace

Kalendář akcí

11. listopadu 2022

Hudební archeologie XXXIII: Tepání kovu v rytmu swingu

Program komponovaného večera na archeologické základně v Mikulčicích bude tentokrát ve znamení swingu a tradičních šperkařských technik. Tak jako je swing z hlediska dnešní hudby minulostí, můžeme vnímat staré techniky jemné kovovýroby jako součást pozapomenutého kulturního dědictví. Oba fenomény jsou udržovány při životě na jedné straně zapálenými muzikanty, na druhé straně tradičně zaměřenými řemeslníky nebo vědeckými experimentátory. To vše můžete zažít a blíže poznat prostřednictvím třicáté třetí Hudební archeologie v Mikulčicích.

Program:

18.00 ukázka experimentálního tepání gombíku
výrobu předvede šperkař a restaurátor Martin Fořt s doprovodným komentářem archeoložky Šárky Krupičkové

19.00 koncert vokálního souboru OctOpus Vocalis
swingové melodie – program, který je tematicky vztažen k 104. výročí vzniku republiky

In The Wee Small Hours Of The Morning
David Mann / Bob Hilliard | arr. Petr Janovský

St. Thomas
Sonny Rollins | arr. Petr Janovský

Mood Indigo
D. Ellington / I. Mills / A. Bigard | arr. Petr Janovský

Šumění deště
Václav Pokorný / Jiří Mládek | arr. Václav Pokorný
Am I Blue
Grant Clarke / Harry Akst | arr. Gene Puerling

Chlupatý kaktus
E. F. Burian / J. Gruss | arr. Petr Janovský

Klobáska (I’m Beginning To See The Light)
Duke Ellington / Jan Křtitel Novák | arr. Petr Janovský

Myslivec (Moten Swing)
Buster & Benny Moten / Jan Křtitel Novák | arr. Petr Janovský

 

OctOpus Vocalis:
Soprán: Dana Toncrová, Lucie Kořínková
Alt: Linda Nepivodová, Lucie Kořínková
Tenor: Ivan Nepivoda, Jakub Herzan
Bas: Vít Starka, Petr Janovský
Kytara: Jan Čižmář

25. srpen – 31. říjen 2022

Výstava „Velkomoravské Mikulčice virtuálně“

Moderní technologie 21. století hrají stále větší roli v archeologii i dalších historických oborech. Archeologii dávají jedinečnou možnost zkoumat objekty z míst nedostupných v reálném světě, vracet se virtuálně v čase nebo prohlížet a analyzovat ty nejdrobnější detaily na nalezených artefaktech. Názorně to demonstruje výstava „Velkomoravské Mikulčice virtuálně“, pořádaná mezi 24. srpnem a 31. říjnem 2022 Archeologickým ústavem AV ČR, Brno, v jeho moderní výzkumné základně v Mikulčicích.

Výstava prezentuje virtuální modely archeologických objektů a artefaktů z mikulčického hradiště, a to formou animací, holografických vitrín, rozšířené reality apod. Na vybraných výsledcích téměř 70 let trvajícího archeologického výzkumu v Mikulčicích jsou demonstrovány nové možnosti 3D dokumentace, vizualizace a analytického zobrazení. Výstava se zaměřuje především na možnosti aplikace 3D dokumentace a dalších digitálních technologií při archeologickém výzkumu, aniž by však rezignovala na vizuální atraktivitu.

Výstava „Velkomoravské Mikulčice virtuálně“ je výsledkem projektu NAKI II „Virtuální vědecký model velkomoravských Mikulčic jako systém interaktivní dokumentace, prezentace a archivace dlouholetého systematického archeologického výzkumu“, podporovaného v letech 2017–2022 Ministerstvem kultury. Archeologický ústav AV ČR, Brno, připravil výstavu s finanční podporou Akademie věd ČR a za organizačního přispění Masarykova muzea v Hodoníně jako správce lokality – národní kulturní památky Slovanské hradiště v Mikulčicích.

 

Místo konání: Výzkumná základna Archeologického ústavu AV ČR, Brno, v. v. i., v Mikulčicích-Trapíkově (u hlavní přístupové komunikace k NKP Slovanské hradiště v Mikulčicích)
Koordináty: 48.8083483N, 17.0732289E

Otevírací doba: pondělí–neděle, 10.00–16.00

Vstup zdarma

 

plakát

již proběhlo
2021
2020
6. července – 17. srpna 2020
2019
2018
2017
2016
13.–17. června 2016
2015
4.–5. října 2015
29. července 2015
2014
2013